شستن ریشه فرش در خانه

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم یکی از دغدغه‌های اصلی بانوان پس از شستن فرش در منزل است. یکی از مشکلات پیش آمده پس از فرش شویی زرد شدن ریشه فرش تحت تاثیر تماس با آلودگی‌های محیط، رطوبت و به جای ماندن آب پس از شستشوی بوده که با ظاهری نامطلوب همراه است.

بنابراین تميز كردن ريشه فرش و شستن ریشه فرش در خانه با کاربرد سازگارترین و  بهترین لکه بر فرش از اهمیت بالایی برخوردار است. در موارد بسیاری، شستن ریشه فرش در خانه تنها کار لازم برای برق انداختن فرش‌­هاست. با توجه به اینکه ریشه­‌های فرش سفید هستند و به سرعت رنگ­‌شان عوض می­‌شود، آشنایی با نحوه شستن ریشه فرش در خانه و كردن ريشه فرش دستباف اهمیت بالایی دارد.

حتی در مواردی پس از شستن فرش در خانه با شامپو فرش نیز ممکن است ریشه­‌ها رنگ بگیرند و یا زرد شوند. بنابراین، اگر قصد شستن فرش در خانه با شامپو فرش را ندارید و تنها به فکر شستن ریشه فرش در خانه هستید، با «خدمت از ما» همراه باشید.

 

علت رنگ گرفتن ریشه­‌ها پس از شستن فرش در خانه با شامپو فرش

پیش از توضیح روش شستن ریشه فرش در منزل، می­‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا شستن فرش در خانه با شامپو فرش خانگی باعث رنگ گرفتن ریشه‌­های آن می‌­شود. برخی از این دلایل عبارت‌­اند از:

  1. شستشوی فرش با مواد پاک کننده نامناسب و بسیار شیمیایی و نه بهترین ماده شوینده برای شستشوی فرش خانه
  2. آویزان کردن فرش به طور عمودی بلافاصله پس از شستن فرش با شامپو فرش
  3. شستشوی فرش بدون توجه به جنس، الیاف، و رنگ به کار رفته در آن
  4. شستن فرش در خانه با شامپو فرش بدون توجه به اصول و قواعد
  5. شستن فرش در خانه با شامپو فرش با آب داغ

این دلایل نه تنها می­‌توانند نیاز ما به شستن ریشه فرش در خانه و شستن ریشه فرش در خانه را افزایش دهند، بلکه می‌­توانند طرح و رنگ فرش را نیز کمرنگ کنند.

 

شستن ریشه فرش در خانه

پس از شستن فرش در خانه با شامپو فرش یا شستن فرش با وایتکس متوجه خواهیم شد که آیا باید شستن ریشه فرش در خانه را انجام داد یا خیر. لازم به ذکر است که این مشکل، درصورتی که شستشوی فرش را به متخصصان بسپاریم، معمولا پیش نخواهد آمد.

پیش از شستن ریشه فرش در خانه باید ببینیم که آیا ریشه‌­ها زرد شده، و یا به یکی از رنگ‌­های فرش درآمده­‌اند. فرش را در فضایی وسیع و با نور مناسب پهن، و با دقت ریشه­‌های فرش را بررسی کنید. ببینید که آیا ریشه­‌های فرش به رنگ فرش در آمده و یا مواد پاک‌­کننده باعث رنگ گرفتن ریشه فرش شده است.

 

چگونه ریشه فرش را سفید کنیم

 

اگر ریشه فرش به رنگ فرش درآمده، می‌­توان با بهترین ماده شوینده برای شستشوی فرش خانه ریشه‌­ها را تمیز کرد. اما اگر مواد پاک‌­کننده باعث رنگ گرفتن ریشه شده باشد، برای شستن ریشه فرش در خانه و تميز كردن ريشه فرش دستباف باید از ترفند دیگری استفاده کرد.

 

شستن ریشه­‌های فرش در خانه (روش اول)

برای شستن ریشه فرش در خانه، ابتدا فرش را پهن، و ریشه‌­ها را با دست صاف و مرتب کنید. سپس با استفاده از مقدار اندکی پاک‌­کننده شامل سفید­کننده، ریشه­‌های فرش را شستشو دهید. اگر همچنان ریشه‌­های فرش رنگی بود، سرکه سفید برای شستن ریشه فرش در خانه و تميز كردن ريشه فرش دستباف استفاده کنید.

 

شستن ریشه فرش در منزل

 

بعد از گذشت چند دقیقه، ریشه‌های فرش را با آب شستشو دهید و در آخر آنها را خشک کنید. اگر تمام ریشه‌ها سفید شده است، کار شما به پایان رسیده است. در غیر این صورت، با احتیاط مرحله آخر را تکرار کنید. مراقب باشید مواد پاک­‌کننده به ریشه­‌ها یا خود فرش آسیبی وارد نکند.

 

شستن ریشه فرش در منزل (روش دوم)

این روش از روش قبل برای شستن ریشه فرش در خانه و تميز كردن ريشه فرش دستباف بسیار ساده‌­تر است. در این روش، ابتدا باید فرش را در محل دلخواه پهن کنید. سپس، به وسیله یک ظرف آب که در آن مقداری مایع ظرفشویی و یا شامپو فرش ریخته­‌اید، ریشه‌­ها را به وسیله یک فرچه یا کرباس آرام بسابید. مشاهده خواهید کرد که ریشه­‌ها نو و سفید شده­‌اند. شستن ریشه فرش در منزل را با مقداری وایتکس نیز می­‌توانید انجام دهید.

ترفندهای تمیز نگه داشتن ریشه فرش در خانه

روش­‌های شستن ریشه فرش در خانه و تميز كردن ريشه فرش دستباف را با یکدیگر بررسی کردیم. در این قسمت، ترفندهایی را به شما آموزش می‌­دهیم که با رعایت آنها، دیگر نیازی به شستن ریشه‌­های فرش در خانه و شستن فرش با شامپو فرش نخواهید داشت.

 

1. استفاده از کاور ریشه فرش

کاور ریشه فرش ترفندی محبوب، و از آسان‌­ترین روش‌­های تمیز نگه داشتن ریشه‌­های فرش و عدم نیاز به شستن ریشه فرش در منزل است. این پوشش معمولا به صورت توری بوده و به آنها کاور شیشه‌­ای نیز می‌­گویند. به دلیل توری بودن این کاورها، ریشه‌­های فرش تا حدودی در معرض دید قرار گرفته، و باعث زیبایی قسمت­‌هایی که با کاور پوشانده شده‌­اند می­‌شود.

 

شستن ریشه های فرش در خانه

 

برای نصب این کاور کافیست ریشه‌­های فرش را داخل آن قرار داده و با نوار چسب لبه­‌های کاور را به هم وصل کنید. توجه داشته باشید که انواع کاورهای مختلفی در بازار وجود دارد که برخی باعث آسیب رساندن و پوسیدگی ریشه‌­های فرش با مرور زمان می‌­شود.

 

2. لفاف دوزی ریشه­‌های فرش

لفاف دوزی یکی از موثرترین روش برای جلوگیری از نیاز به شستن ریشه فرش در خانه و تميز كردن ريشه فرش دستباف است. در این روش، نوع پارچه به کار رفته شده از جنس متقال، برزنت، و در مواردی جاجیم‌­های ماشین بافت است. در لفاف دوزی، ریشه‌­های فرش را تا می­‌کنیم، داخل پارچه قرار می‌­دهیم، و سپس هر دو طرف پارچه را به ابتدای بافت وصل می­‌کنیم.

پارچه­‌های مورد استفاده در لفاف دوزی مانع جریان هوا نمی‌­شوند، زیرا نخی و مشبک هستند. همچنین، این پارچه‌­ها از وارد شدن بعضی آسیب­‌های شیمیایی و فیزیکی به ریشه‌­های فرش جلوگیری می‌­کند.

 

3. استفاده از چسب پهن

این روش برای جلوگیری از نیاز به تميز كردن ريشه فرش دستباف و شستن ریشه‌­های فرش در خانه بسیار رایج است. شما می­‌توانید بعد از اینکه فرش‌­تان را خریدید، یا آن را از قالیشویی تحویل گرفتید، ریشه­‌های آن را مرتب کرده و با چسب پهن بپوشانید. البته در برخی موارد استفاده از چسب ممکن است به ریشه‌های فرش هنگام کنده شدن آسیب وارد کند.

در نهایت برای مواجه نشدن با چنین موردی، در بسیاری از قالیشویی­‌ها چسب­‌های موجود در ریشه­‌ها را به کمک آب جدا می‌­کنند تا ریشه‌­ها کمتر آسیب ببینند. استفاده از چسب پهن یکی از سریع‌­ترین و ساده­‌ترین راه‌­های خانگی برای محافظت و تمیز نگه داشتن ریشه­های فرش است.