شستشوی فرش نجس

شستن فرش نجس با شامپو فرش یا مواد شوینده دیگر از سری موارد شستن و  برق انداختن فرش در منزل است. استفاده از روش‌های سنتی مثل شستن فرش نجس با پارچ و همین طور کاربرد شامپو فرش برای تمیز کردن آلودگی ایجاد شده شستن فرش نجس بسیار رایج است. 

استفاده از بهترین لکه بر فرش و همین طور شستن فرش نجس با شامپو فرش و دیگر مواد شوینده باید بصورت اصولی و با روش‌های خشک کننده فرش صحیح انجام شود. در واقع یکی از پر اهمیت ترین موارد فرش شویی در منزل از بین بردن لکه و آثار به جای مانده بر روی فرش نجس با استفاده از بهترین راهکار‌ها و شوینده‌ها است. 

در این مقاله مراحل شستشوی فرش نجس با شوینده‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. 

 

شستشوی فرش نجس چگونه است؟

یکی از موارد پرتکرار  شستن فرش در خانه در حین استفاده از آن در کف منزل شستن فرش نجس است. در هنگام مواجه با این قبیل آلودگی در سطح فرش می‌توانید با در نظر گرفتن مراحل ارئه شده در این بخش عمل کنید. 

  • قبل از شروع، از نوع تار و پود فرش خود مطلع شوید،این کار برای تهیه  شامپو فرش خانگی و همین طور نوع لکه بر انتخابی ضرورت دارد. برای این منظور برچسب پشت فرش خود را بخوانید. درصورتیکه جنس تار و پود فرش شما حساس است مانند ابریشمی، پشمی یا رنگ ده، برای شستشوی فرش، حتما با شرکت‌های قالیشویی هماهنگ کنید.
  • ما باید ابتدا عین نجاست مانند لکه ادرار یا خون را برطرف کنیم. جهت از بین بردن لکه ادرار ابتدا با پارچه یا حوله مرطوب سعی کنید لکه را تمیز کنید. اگر لکه قدیمی بود میتوان آن را ابتدا با آب خیس کرد سپس به شستشو بپردازید. یک حوله تمیز در طول شب روی لکه بگذارید تا در این مدت ادرار را جذب کند، می‌توان یک جسم نسبتا وزن دار هم روی لکه گذاشته تا کاملا آلودگی‌ها را جذب کند و فردا پارچه مربوطه را دور بیاندازید. در این مرحله پارچه را با آب سرد مرطوب کنید مراقب باشید فقط حالت رطوبت پیدا کند و آب چکه نکند و خیس نباشد.
  • پارچه را به مدت یک دقیقه روی لکه بگذارید. یک پاک کننده آنزیم دار تهیه کرده و داخل اسپری ریخته و روی لکه بپاشید با استفاده از آنزیم‌های پاک کننده کم کم فرش به عناصر اولیه اش برگشته و همینطور بوی بد ادرار به جای مانده از بین میرود.برای به کارگیری روش‌هایی مثل  تميز كردن فرش با سرکه و دیگر مواد پاک کننده طبیعی حتما جنس و نوع فرش را در نظر بگیرید. 
  • پاک کننده آنزیم دار را باید به مدت چند ساعت روی لکه بماند. سپس لکه را با آب گرم شستشو دهید تا اطمینان حاصل شود، هم از اینکه لکه پاک شود و همینطور حالت نجاست آن از بین رود. جهت از بین رفتن بوی لکه ادرار از روی فرش حجم زیادی نمک قلیایی روی فرش ریخته، نمک علاوه براین که بو را از بین میبرد همینطور فرش را ضدعفونی کرده و باکتری‌ها را از بین میبرد. مخصوصا لکه‌های ادرار قدیمی ممکن است در مرحله اول بو ید آنها از بین نرود. بنابراین مراحل نامبرده را چند بار تکرار کنید تا لکه کاملا از بین رود.

 

شستن فرش نجس با پارچه

شستن فرش نجس با پارچ

 

  • شستشوی لکه خون به علت وجود ماده هموگلوبین خون، که یک مانده چسبناک است و اکسیژن را در خود نگه می‌دارد گاه بسیار مشکل است. بهترین حالت شستشوی فرش از لکه خون، زمانیست که خون هنوز مرطوب است و خشک نشده است؛ در صورت خشک شدن لکه خون، شستشوی فرش نجش ،مشکلتر می‌شود.توجه داشته باشید به دلیل حساسیت الیاف به کار رفته در برخی فرش‌ها  شستن فرش با وایتکس باید با بررسی کافی و جامع صورت گیرد. 
  • درابتدا دستمال کاغذی تمیزی را روی لکه فرش قرار دهید و خون اضافی را جذب کنید. سپس با توجه به جنس الیاف شما موارد مورد نظر را روی لکه اسپری کنید. سپس با حوله تمیز روی آن بکشید و لکه را کاملا پاک کنید. این مراحل را تا زمان پاک شدن کامل لکه تکرار کنید. توجه داشته باشید که زیاد اسپری نکنید، زیرا ممکن است در هنگام پاک کردن با حوله، لکه خونی پخش شود.

 

ایا قالیشویی فرش نجس را پاک میکند

شستن فرش نجس با شامپو فرش

 

  • سپس زیر لکه فرش تشتی قرار دهید و آب سرد را به طور آهسته و ملایم روی فرش بریزید، به طوری که آب کثیف وارد تشت شود. به هیچ عنوان از آب گرم برای قالیشویی لکه خون، استفاده نکنید زیرا موجب تثبیت لکه خون روی فرش یا موکت می‌شود.
  • اگر عین نجاست از فرش شما برطرف نشد، یا لکه باقی مانده بود می‌توانید با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم. هم چنین می‌توانید به مطلب روش‌های مختلف پاک کردن لکه فرش سری بزنید.

شستن فرش نجس با شامپو فرش

یکی از روش‌های پاک کردن و شستشوی فرش نجس استفاده از شامپو فرش به جای شوینده مدنظر یا شستن فرش با آب است. در این حین نیز رعایت نکات بیان شده در بخش قبلی را در نظر داشته و نسبت به شستن فرش با شامپو اقدام کنید. 

 

چگونه فرش نجس را پاک کنیم

 

متناسب با جنس و نوع بافت فرش میزان شامپو فرش را به نسبت آب به درستی در نظر بگیرید. با یک دستمال تمیز ابتدا کل سطح فرش را خشک و سپس شروع به کشیدن شامپو بر سطح لکه و آلودگی ایجاد شده کنید. حتما پس از اتمام فرآیند شستشو سطح فرش را از نم باقی مانده در آن خشک کنید.اگر به دنبال پاسخی برای اینکه  چگونه ریشه فرش را سفید کنیم هستید مطلب منتشر شده در این خصوص را از دست ندهید. 

همین طور که مشاهده کردید مراحل شستشوی فرش نجس با شامپوی فرش و دیگر شوینده‌ها در این مقاله بصورت کلی شرح داده شد. در صورت مواجهه با مشکلاتی در مسیر پاک کردن این قبیل آلودگی از سطح فرش می‌توانید شستن آن را به قالیشویی بسپارید.