شستشوی فرش دستباف

شستشوی فرش دستباف همواره با دغدغه‌‌های زیادی همراه است. از جمله اینکه بهتر است شستشوی فرش دستباف در منزل انجام شود یا اینکه شستشوی فرش دستباف را به قالیشویی بسپاریم؟ شستشوی فرش دستباف و روند  فرش شویی چه در منزل و چه در قالیشویی مزایا و معایب مربوط با خود به همراه دارد. نمی‌توان عنوان کرد که کدام روش در مجموع بهتر است.

اما یکی از مهمترین نکاتی که می‌توان به آن اشاره کرد این است که معمولا زردی ریشه‌های فرش پس از شستشو بیشتر در شستشوهای خانگی اتفاق می‌افتد پس اگر روی این مورد حساسیت ویژه‌ای دارید توصیه می‌شود شستشوی فرش دستباف را در منزل انجام ندهید. با این وجود ما نکات مهمی را در مورد شستشوی فرش دستباف در منزل در ادامه می‌آوریم و امیدواریم که مفید واقع شود.

شستشوی فرش دستباف و همین طور برق انداختن فرش نیازمند رعایت یک سری قواعد است که به شما در حفظ فرم اولیه و ساختار فرش کمک شایانی می‌کند. از جمله اصول و قواعد شستشوی فرش دستباف رعایت مراحل شستشوی فرش دستباف به ترتیب و با دقت لازم است. مراحل شستشوی فرش دستباف از انتخاب  بهترین لکه بر فرش گرفته تا اجرای روش‌های شستشوی فرش متناسب با نوع بافت آن در این مقاله ارائه شده است.

قبل از هر چیز جهت شستشوی فرش دستباف باید مطمئن شوید فرش رنگ پس نمی‌دهد. برای این کار کافی است یک گوش پاک کن را با آب ولرم خیس کنید سپس سر گوش پاک کن را به مدت ده ثانیه یا بیشتر روی قسمت‌های رنگی فرش بکشید. اگر گوش پاک کن رنگی شود فرش شما در صورت شستشو رنگ پس می‌دهد و بهتر است جهت شستشو با یک قالیشویی معتبر در این زمینه مشورت نمایید.

پس از اینکه مطمئن شدید فرش رنگ پس نمی‌‌دهد برای شستشوی فرش طبق راهنمایی‌هایی که در ادامه می‌آید پیش بروید. همچنین اگر با وجود احتمال رنگ دادن فرش همچنان اصرار بر شستن فرش دارید به یاد داشته باشید بعد از شستشو و پس از لوله کردن فرش به هیچ وجه روی آن آب نگیرید.

 

مراحل شستشوی فرش دستباف:

شستن فرش در خانه خصوصا از نوع دستباف با یک سری حساسیت‌ها و مراحل خاصی همراه است. در این بخش با اساسی ترین مراحل شستشوی فرش دستباف به شرح ذیل آشنا می‌شویم. 

 •  گرد گیری: قبل از خیس شدن و شستشوی فرش دستباف بهتر است فرش گردگیری شود. با یک تکه چوب چندین ضربه به قسمت‌های مختلف فرش بزنید به تا جایی که احساس کنید عمده گرد و غبار موجود در فرش بیرون آمده است.
 • لکه گیری:متناسب با نوع لکه بعد از گردگیری لکه زدایی انجام می‌شود. در بیشتر مواقع  تميز كردن فرش با سرکه در این مرحله برای لکه بری فرش بسیار کاربرد داشته اما در خصوص فرش دستباف نیاز به بررسی بیشتری دارد. در مورد لکه گیری در پست شستشوی فرش توضیحات کاملی آورده شده است.
 • ترمیم: اگر صدمه ای به فرش رسیده یا سوراخ شده است بهتر است در صورت امکان قبل از شستشو ترمیم شود.
 • شستشو: پس از طی این مراحل به شستشوی نهایی فرش می‌رسیم. در این مرحله می‌توانید از  شامپو فرش خانگی تهیه شده از انواع پاک کننده‌های طبیعی استفاده کنید. 

 

شستشوی فرش دستباف:

مراحل شستشوی فرش دستباف پس از تشخیص نوع لکه با شرایطی مثل روند  پاك كردن لاك از روي فرش یا دیگر لکه‌ها با توجه با ماهیت آن‌ها اجرا می‌شود.مراحل شستشوی فرش دستباف در این بخش ارائه شده است. 

 • شستشوی فرش دستباف اگر سهل انگارانه انجام شود باعث می‌شود فرش فرش شکل و فرم کلی خود را از دست بدهد و زیبایی سابق را نداشته باشد. پس توصیه می‌کنیم با دقت و حوصله کافی در مورد شستشوی فرش دستباف اقدام کنید و یا کار را به یک شرکت نظافتی مطمئن بسپارید.
 • سعی کنید فرش را روی یک زمین سخت و سیمانی، سرامیک و ترجیحا شیب دار بشویید.
 • آب نه زیادسرد باشد و نه زیاد گرم، دمای معمولی آب مناسب است.

 

 شستشوی فرش دستباف قیمت شستشوی فرش دستباف شستشوی فرش دستباف اصفهان روش شستن فرش دستباف در قالیشویی شستشوی فرش دستباف در مشهد قالیشویی فرش دستباف قاطی شدن رنگ فرش دستباف طریقه شستن فرش دستباف با شامپو فرش برق انداختن فرش دستباف

 

 • سعی کنید حتما از شامپو فرش جهت شستشوی فرش دستباف در منزل استفاده کنید. شستشوی فرش با سایر پاک کننده‌ها میتواند جلا و زیبایی فرش را به مرور از بین ببرد. همچنین می‌توانید شامپو فرش را با مقداری نرم کننده مخلوط کنید. این کار باعث لطافت و نرمی سطح فرش می‌شود.
 • فرش شسته شده را با پارو آب کشی کنید و اجازه دهید یک ساعت به همان حالت در جای خود روی زمین بماند.
 • پس از یک ساعت می‌توانید فرش را جهت خشک شدن نهایی پهن یا اویزان کنید. بهتر است اگر فرش در معرض مستقیم آفتاب قرار دارد پشت فرش رو به آفتاب قرار گیرد. سعی کنید فرش در جایی پهن شود که هوا به خوبی در جریان باشد.
 • بعد از پهن کردن یا آویزان کردن فرش روی آن آب نگیرید زیرا باعث زردی ریشه‌های فرش می‌شود(در پاسخ به سوال چگونه ریشه فرش را سفید کنیم می‌توان گفت پس از شستشو یک دستمال پارچه ای را به مقدار کمی وایتکس آغشته کنید و ریشه‌ها را با آن تمیز کنید).
 • در این حین توجه داشته باشید به حساسیت بالای فرش دستباف  شستن فرش با وایتکس باید بر اساس دستورالعمل خاصی انجام یا اصلا صورت نگیرد. 
 • اگر فرش دستباف پس از شستشو کج شود باید توسط دارکش‌های مجرب مجددا دارکشی شود.

دیگر مطالب مجله :