روش‌های ساده برای پاک کردن و تمیز کردن لکه دوغاب از روی کاشی و سرامیک

پاک کردن لکه دوغاب، راه‌حل‌های ساده و موثر برای رفع لکه‌های دوغاب

برای درزگیری بین کاشی‌ها، موزائیک و سرامیک از دوغاب(ملات میان کاشی‌ها) استفاده می‌کنند، اما استفاده از کاشی چه در کف و چه در دیوارها همراه با مشکل است و آن متخلل بودن دوغاب است که انواع لکه‌ها و کثیفی‌ها را به خود جذب می‌کند و باعث می‌شود سطح کاشی‌کاری شده کثیف و لکه‌دار شود.

تمیز نگه‌داشتن دوغاب کاشی‌ها کاری بسیار دشوار است، برای پاک کردن لکه‌های دوغاب می‌توان از مواد شیمیایی یا پاک‌کننده‌های طبیعی استفاده کرد. به‌طور کلی استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی برای سلامتی ما مضر است و پیشنهاد ما استفاده از پاک‌کننده‌های طبیعی است چرا که استفاده زیاد از پاک‌کننده‌های شیمیایی برای پاک کردن و تمیز کردن لکه‌های دوغاب باعث آسیب به دوغاب بین درزهای کاشی می‌شود.

پاک کردن لکه دوغاب از روی سرامیک

چگونگی پاک کردن لکه‌های دوغاب بین فواصل کاشی‌ها

از بین بردن لکه دوغاب کاری بسیار راحت است و با ابزارهای ساده می‌توان لکه‌های دوغاب را از کاشی تمیز کرد.

مواد لازم برای پاک کردن لکه‌های دوغاب

  • آب گرم
  • سفید‌کننده
  • فرچه ضخیم
  • حوله
  • لیمو

مراحل تمیز کردن دوغاب از روی سطوح:

ابتدا باید سطح کاشی یا سرامیک را کاملا تمیز کنید و بگذارید دوغاب به طور کامل خیس شود، سپس 2 قاشق غذاخوری سفیدکننده اکسیژنه را در 2 فنجان آب گرم حل کنید. حالا فرچه را با محلول اکسیژنه خیس کنید و روی دوغاب بکشید.توجه داشته باشید که این محلول باید کاملا جذب دوغاب شود و این کار را تا جایی که لکه‌های دوغاب درز‌ روی کاشی از بین رود ادامه دهید.

تمیز کردن کاشی با فرچه
فرچه را با محلول آب اکسیژنه خیس کنید و روی دوغاب بکشید

7 راهکار موثر برای پاک کردن لکه‌های دوغاب روی کاشی و سرامیک:

همان طور که قبلا گفته شد استفاده از مواد شیمیایی برای سلامتی ما مضر است و استفاده بیش از حد از مواد پاک‌کننده شیمیایی می‌تواند به سطوح سرامیک یا موزائیک آسیب برساند. پس برای تمیز کردن و پاک کردن لکه‌های دوغاب از روی سظوح بهتر است که از پاک‌کننده‌های طبیعی استفاده کنید که در ادامه 9 ترفند شگفت انگیز برای از بین بردن لکه‌های دوغاب به شما معرفی می‌کنیم.

استفاده از سرکه سفید

سرکه به دلیل خاصیت اسیدی که دراد به راحتی درزهای دوغاب بین کاشی را سفید می‌کند.برای این کار نصف فنجان سرکه را با یک چهارم فنجان آب گرم ترکیب کنید و محلول را روی سطوح کاشی و لکه‌های دوغاب اسپری کنید و به مدت 15 دقیقه منتظر بمانید بعد با یک اسفنج یا دستمال لکه‌ها را پاک کنید.از سرکه سیب هم می‌توان برای پاک کردن لکه‌های دوغاب استفاده کنید.

استفاده از جوش‌شیرین

جوش‌شیرین یکی از موادی است که در هر خانه‌ای به راحتی یافت می‌شود. علاوه براینکه توانایی از بین بردن لکه‌های دوغاب را دارد قابلیت از بین بردن بوی بد را نیز دارد.برای پاک کردن لکه‌های دوغاب 100 گرم جوش‌شیرین را با آب مخلط کنید تا محلول خمیری شکلی به‌دست آید، دقت داشته باشید که محلول نباید خشک شود خمیر را روی درزها و لکه‌های دوغاب بکشید و به مدت 30 دقیقه منتظر بمانید و بعد سرامیک را با آب تمیز کنید.

استفاده از ترکیب جوش‌شیرین و آب
جوش‌شیرین از موادی است که به راحتی در هر خانه‌ای یافت می‌شود

استفاده از آبلیمو

آبلیمو خاصیت اسیدی بالایی دارد و حاوی اسید سیتریک است که از رشد قارچ و باکتری جلوگیری می‌کند.نصف فنجان آبلیمو را با یک چهارم آب گرم مخلوط کنید و روی سطوح اسپری کنید و 15 دقیقه منتظر بمانید و در آخر محل لکه‌های دوغاب را با آب پاک کنید.

ترکیب هیدروژن‌پراکسید و جوش‌شیرین

برای استفاده از این ترکیب یک چهارم فنجان هیدروژن‌پراکسید را نصف فنجان جوش‌شیرین ترکیب کنید تا یک ترکیب خمیری به دست آید.ترکیب خمیری را با برس روی لکه‌های دوغغاب بکشید 10 دقیقه صبر کنید و سپس با آب گرم لکه‌های دوغاب را پاک کنید.

استفاده از ترکیب هیدروژن‌پراکسید و جوش‌شیرین
برای استفاده از این ترکیب یک چهارم فنجان هیروژن پراکسید با نصف فنجان جوش‌شیرین را با هم ترکیب کنید

استفاده از محلول آب و صابون

در این روش ابتدا گرد وغبار روی سرامیک را پاک کنید سپس آب وصابون را با هم ترکیب کرده و روی لکه‌های دوغاب بریزید سپس با برس لکه‌های دوغاب را تمیز کنید و با آب گرم آبکشی کنید.

استفاده از ترکیب آب و پودر لباسشویی

پودر لیاسشویی چه دستی چه با ماشین در هر خانه‌ای یافت می‌شود، آب و پودر لباسشویی را با هم ترکیب کنید و روی لکه‌های دوغاب بریزید و با برس تمیز کنید سپس آن را آبکشی کنید.

مایع ظرفشویی و آب

در این روش هم محلول آب و مایع ظرفشویی را با برس روی محل کاشی یا سرامیک و محل لکه‌های دوغاب بکشید تا سطح کاشی تمیز شود و سپس آن را آبکشی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *