چگونه تمیز کردن مبل مخمل در خانه

تمیز کردن مبل مخمل برای تمام کسانی که در منزل خود مبل مخمل دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که می دانید مبلمان در هر خانه ای از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده دکوراسیون می باشد پس تمیز نگه داشتن آن بسیار مهم است. در بین انواع پارچه ها، جنس مخمل طرفداران زیادی دارد که در رنگ های مخمل برای روکش مبل، کوسن، تاج تخت، صندلی و پرده به کار برده می شود.

برای اینکه پارچه مخمل مبل شما تمیز بماند باید از غبار و لکه گرفتن آن جلوگیری کنید. اگر مبل شما کثیف یا دچار لکه شد، شما می توانید از روش های خانگی تمیز کردن مبل مخمل مثل استفاده از جوش شیرین و آبلیمو، آب و صابون و شامپو مبل یا فرش بهره مند شوید. در ادامه این مقاله به بیان این روش ها می پردازیم.

روش های خانگی تمیز کردن مبل مخمل در خانه

روش های خانگی تمیز کردن مبل مخمل در خانه و نکات مرتبط با آن

تمیز کردن مبل مخمل ازحساسیت بیشتری برخوردار است، زیرا پارچه مخمل نسبت به پارچه های معمولی آسیب پذیرتر می باشد. برای این منظور ابتدا باید به برچسب روی مبل دقت نمایید تا از دستورالعمل مخصوص مبل خود مطلع شوید. در ادامه به بررسی علائم اختصاری درج شده می پردازیم.

معمولا 4 حرف انگلیسی روی برچسب مبل وجود دارد(w,s,ws,x):

 :Wبه این معنی است که نباید از آب برای تمیزکردن مبل مخمل استفاده کنید و استفاده از آب باعث آسیب دیدن مبل مخمل شما می شود.

S:  یعنی هرگز از آب برای تمیز کردن مبل مخمل استفاده نکنید. بدین معنی که باید از محلول های بدون آب استفاده کنید که در مواد تشکیل دهنده آن ها آب نیست. دقت کنید که برای مبلی با برچسب s آب موجب ایجاد لکه و آسیب به مبل مخمل شما می شود.

Ws:  این یعنی شما می توانید بدون نگرانی از آب و محلول‌های پاک کننده بدون آب، برای مبل مخمل خود استفاده کنید.

X: این نشانه یعنی شما باید سعی کنید فقط از جاروبرقی یا برس‌های نرم برای تمیزکردن مبل مخمل خود استفاده کنید.

قبل از انجام روش های خانگی تمیز کردن مبل مخمل دقت کنید که باید حتما مبل خود را تمیز کنید. شما می توانید این کار را با پارچه بدون پرز، برس لباس یا جارو برقی انجام دهید. تمیز کردن مبل مخمل با برس یا پارچه به این منظور انجام می شود که گرد و خاک های سطح مبل تمیز شده و برای شستن آماده شود.

توجه داشته باشید که برای انجام هر کدام از روش های تمیز کردن مبل مخمل، ابتدا این کار را در بخش کوچکی از مبل مخمل خود که در دید نیست انجام دهید.

تمیز کردن مبل مخمل با جوش شیرین و آبلیمو

استفاده از ترکیب آب لیمو و جوش شیرین یکی از بهترین روش های تمیز کردن مبل مخمل در خانه می باشد. این مواد در همه آشپزخانه ها یافت می شود. ابتدا نصف استکان آبلیمو را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید. این مخلوط را در یک ظرف نسبتا بزرگ بریزید و یک الی دو قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید. با ریختن جوش شیرین این ترکیب کف کرده و شروع به جوشیدن می کند. نگران گازهای تولید شده از ترکیب آبلیمو و جوش شیرین نباشید. این گاز سمی نیست و به ریه انسان آسیب نمی زند. سپس از یک پارچه نرم و تمیز برای تمیز کردن مبل مخمل خود استفاده کنید.

پارچه را به جوش شیرین و آبلیمو آغشته کنید و روی لکه ها بکشید. پارچه را به آرامی رو مبل بکشید و به آن فشار وارد نکنید زیرا باعث آسیب به بافت پارچه مخمل مبل می شود. کافی است روی محلی که لکه وجود دارد بکشید نه کل مبل. کف اضافی را با پارچه خشک دیگری بگیرید. چند ساعت صبر کنید، اگر لکه ها برطرف نشده بودند، این مرحله را تکرار کنید.

نحوه تمیز کردن مبل مخمل با آب و صابون

اگر استفاده از ترکیب جوش شیرین و آبلیمو را انجام دادید و متوجه شدید که اثری نداشته است، می توانید ترکیب آب و صابون را امتحان کنید. برای این روش محلولی از آب و صابون درست کنید و مثل روش قبل با کمک یک پارچه مناسب با ضربه های آرام روی مبل بزنید تا لکه از بین برود.

صبر کنید تا مبل خشک شود و سپس بررسی کنید اگر هنوز لکه ها برطرف نشده بود، این کار را تا برطرف شدن لکه ها ادامه دهید.

قبل از انجام این روش حتما به برچسب مبل دقت کنید و اگر با علائم s و x مواجه شدید، حتما از انجام این روش خودداری کنید.

استفاده از آب و صابون برای تمیز کردن مبل مخمل در خانه

نحوه استفاده شامپو فرش برای تمیز کردن مبل مخمل

اگر دو روش قبل یعنی استفاده از جوش شیرین و آبلمیو و آب و صابون موثر نبودند، می توانید از شامپو مبل یا فرش برای تمیز کردن مبل مخمل استفاده کنید. برای استفاده از شامپو یک یا دو قطره از آن را بخشی از مبل که دیده نمی شود امتحان کنید، اگر آسیب ایجاد نشد، با پارچه ی نرم روی لکه به آرامی بکشید. پاک کردن لکه های قدیمی و خشک بسیار کار سختی می باشد، اما توجه داشته باشید برای تمیز کردن مبل مخمل باید حتما به آهستگی روی لکه بکشید و با اجسام سخت لکه ها را پاک نکیند.

سخن پایانی برای تمیز کردن مبل مخمل

تمیز کردن مبل مخمل برای تمام کسانی که در منزل خود مبل مخمل دارند بسیار مهم است. چون کالایی گران قمیت و می باشد و در زیبایی منزل بسیار تاثیرگزار است. بنابراین اگر می خواهید در انتخاب روش مناسب برای تمیز کردن مبل مخمل خود اطمینان داشته باشید، حتما این کار را به یک مبل شویی معتبر بسپارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *