شستن لباس نوزاد و شست‌و‌شو آن با مناسب ترین مواد شوینده

شستن لباس نوزاد و نکات اصولی شست‌و‌شو لباس نوزاد

به دلیل حساسیت و لطافت پوست اکثر نوزادان شستن لباس نوزاد اهمیت ویژه‌ای دارد و نباید از شیوه‌های نامناسب برای شست ‌و‌شو لباس نوزاد استفاده کرد.پیشنهاد ما استفاه از شوینده­‌های بدون رنگ و بو است و تا جایی که ممکن است لباس­‌های نوزادتان را جدا از لباس­ ‌های خودتان بشویید.در ادامه مطلب می توانید در مورد شوینده‌های مناسب و نکاتی که باید هنگام شستن لباس نوزاد رعایت کنید، آشنا شوید.

در طول روز لباس نوزاد چندین بار به وسیله شیر،مواد غذایی و مواد مختلف کثیف می شود که در مقایسه با گذشته که شستن لباس باد دست انجام می شد امروز کار راحت تر و ساده‌تری است چرا که استفاده از ماشین لباس‌شویی این کار را راحت کرده است.شستن لباس ‌های نوزاد باید با دقت زیادی انجام شود و حتما هنگام شست‌و‌شو لباس نوزاد باید به نکات زیادی دقت کرد که در ادامه مطلب این نکات را یه شما خواهیم گفت.

خشک کردن لباس نوزاد در مقابل نور خورشید
شست و شوی لباس یکی از دغدغه های هر مادری است که به سلامت فرزند خود اهمیت می دهد.

لباس نوزاد را چگونه بشوییم؟

مادران باید کاملا مراقب سلامت نوزاد و کودک خود باشند زیرا بدن و پوست آن‌ها بسیار حساس است و یکی از جاهایی که کودک مدام با آن در تماس است لباس کودک می باشد که باید عاری از هرگونه آلودگی باشد.

لباس نوزادان در طول روز ممکن است با مواد مختلفی مثل شیر،غذا و قطره آهن کثیف شود و لازم است که چندین بار در طول شبانه روز لباس‌های نوزاد شسته شود، بنابراین باید به دنبال مطلوب ترین روش شستن لباس نوزاد بود.

شست و شوی لباس نوزاد قبل از اولین استفاده:

نوزادان پوست حساسی دارند و به دلیل داشتن سیستم ایمنی ضعیف به راحتی می توانند در معرض میکروب و آلودگی ‌ها قرار بگیرند.دقت داشته باشید لباس‌های نو چون از محیط بیون وارد خانه می شوند دارای رنگ‌های اضافی و مواد شیمیایی و انواع میکروب‌ها و آلودگی‌ها هستند که باعث قرمزی و تحریک پوست نوزاد می شود پس توصیه ما این است که لباس‌ها را قبل از اولین استفاده بشویید و از احتمال بروز آلرژی و حساسیت پوستی جلوگیری کنید.

انتخاب مناسب ترین شوینده‌ها برای شستن لباس نوزاد

طبق توصیه متخصصان کودک برای شست‌و‌شو بهتر است از شوینده‌هایی استفاده شود که فاقد رنگ و بو هستند این شوینده‌ها سریع تر از بافت لباس خارج می شوند.

نکته دیگری که حائز اهمیت است استفاده از شوینده‌های مایع بیشتر توصیه می شود زیرا در ترکیب با آب راحت‌تر شسته می شوند و احتمال بروز حساسیت پوستی را کاهش میدهد.اگر کودک و نوزاد شما اگزما دراد و علائمی مانند قرمزی و خشکی به ویژه در صورت، روی آرنج و زانوها مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و از او در مورد شستن لباس‌ها و مراقبت از پوست کودک خود راهنمایی بخواهید.

شستن لباس نوزاد با وایتکس:

برای از بین بردن لکه‌های لباس‌های نوزاد بهتر است از سفیدکننده‌های طبیعی مانند آب لیموترش و سپس صابون بچه یا پودر صابون استفاده کنید زیرا استفاده از وایتکس در طولانی مدت باعث می شود کودک به انواع حساسیت‌ها دچار شود.

استفاده از پاک کننده طبیعی به جای وایتکس برای شستن لباس نوزاد
برای از بین بردن لکه های زرد به جای وایتکس می توانید از آب لیموترش استفاده کنید

از بین بردن لکه‌ها

قبل از شست‌و‌شو لباس‌ها، ابتدا باید لکه‌های روی لباس را پاک کنید. برای از بین بردن لکه‌هایی مثل لکه شیر،غذا و لکه ادرار و…لباس‌ها را ابتدا در آب سرد غوطه ور کنید و اگر اثر نکرد از لکه برها استفاده کنید.

لکه ادرار

لکه ادرار را اگر سریع بشویید به راحتی با آب وصابون تمیز می شود ام اگر دیر متوجه لکه شوید باید از پاک کننده‌های آمونیاکی استفاده کنید. پاک کننده را با آب رقیق کنید و بعد از این که لباس را با پاک کننده شستید چندبار باید آب بکشید.

لکه مدفوع

برای از بین بردن لکه مدفوع باید از پاک کننده‌های آنزیمی استفاده کنید.ابتدا لباس را در آب خیس کنید و بعد پاک کننده را به آن اضافه کنید و بعد از شست‌و‌شو چند بار لباس را آب بکشید.

لکه شیر

سعی کنید هنگام شیر دادن به نوزاد حتما از پیشبند استفاده کنید تا لباس‌ها لکه دار نشود اما اگر لباس نوزاد لکه درا شد باید از پاک کننده‌های آنزیمی استفاده کنید هم چنین می توانید از محلول رقیق آمونیاک و نمک هم استفاده کنید.

اصول شست وشوی لباس نوزاد با ماشین لباس شویی
قبل از شستن لباس نوزاد در ماشین لباس شویی حتما برچسب روی لباس را بخوانید

نکات شستن لباس نوزاد

1.سعی کنید لباس نوزاد را در اولین فرصت بعد از کثیف شدن بشویید

2.بهتر است لباس‌ها را با آب گرم بشویید

3.برای از بین بردن لکه لباس ابتدا باید آن‌ها را با آب سرد بشویید

4.قبل از اینکه لباس را در ماشین لباس شویی بگذارید به دستور شستن لباس روی برچسب دقت کنید

5.دمای شستن هر لباس را در روی برچسب لباس نگاه کنید

6.قبل از استفاده از محصولات شوینده روش مصرف را روی محصول بخوانید

7.از وایتکس برای شستن لباس نوزاد خودداری کنید

8.لباس‌های نوزادان را در معرض نور آفتاب خشک کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *