نحوه صحیح شست‌و‌شو فرش دستباف در خانه

هرآنچه که باید درباره شستن فرش دستباف در خانه بدانیم

فرش در خانه‌ی هر ایرانی یکی از وسایل تزئینی و کاربردی است و نقش پر‌رنگی در خانه دارد و بخش زیادی از خانه را می‌پوشاند وجلوه خاصی به هر خانه می‌بخشد مخصوصا وقتی که فرش دستباف و هنر دست باشد زیرا هفته‌ها و ماه‌ها طول کشیده که بافته شود و این بسیار ارزشمند است و باید در نگهداری آن بسیار دقت کرد هم‌چنین مراقبت و شستن فرش دستباف کار ضروری است.

با گذشت زمان به دلیل رفت‌و‌آمد روی فرش، فرش‌ها کثیف و کدر می‌شوند به‌ویژه اگر کودک در منزل داشته باشید.فرش‌ها باید به‌صورت مرتب شسته شوند تا گرد‌و‌خاک به الیاف فرش نفوذ نکند. فرش‌ها آلودگی ‌هوا، گرد‌و‌خاک و انواع آلودگی‌های روغنی و چربی را به خود جذب می‌کنند و به همین دلیل شستن فرش دستباف سالی حداقل یک بار ضروری است.

شستن فرش دستباف قواعد و باید‌ها ونباید‌هایی دارد که در ادامه مطلب به نحوه صحیح شستن فرش دستباف در خانه می‌پردازیم.

فرش‌های دستباف در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف
فرش‌‌های دستباف بسیار ارزشمند است و باید در نگهداری آن‌ها بسیار دقت کرد

اصول و نحوه شستن فرش دستباف در خانه

برای شستن فرش دستباف می‌توان فرش‌ها را به قالیشویی برد اما روش ارزان‌تر و کم هزینه‌تر این است که فرش دستباف را در خانه بشوییم. برای این کار باید از شوینده‌های مناسب استفاده کنید تا به فرش آسیب نرسد.هم چنین می‌توان از محلول پاک‌کننده طبیعی استفاده کرد.

نکته‌ایی که قبل از شستن فرش اهمیت دارد غبارگیری فرش قبل از شست‌و‌شو می‌باشد که برای از بین بردن گرد‌و‌غبار و خاک فرش را می‌تکانند و با چوب بر پشت قالی می‌کوبند تا گرد‌و‌غبار خارج شود. البته امروزه همه برای نظافت خانه از جاروبرقی استفاده می‌کنند که تمام گرد‌و‌غبار موجود در فرش را می‌گیرد و از بین می‌برد و بعد از آن می‌توانید فرش دستباف را با شوینده‌های مناسب بشویید. دقت داشته باشید که فرش هنگام شست‌و‌شو رنگ پس ندهد زیرا رنگ دادن آسیب جدی به فرش دستباف شما وارد می‌کند.

مراحل شست‌و‌شو فرش دستباف در خانه:

برای شستن فرش دستباف در خانه حتما به نکات زیر دقت کنید.

شستن فرش دستباف با آب سرد:

برای شست‌وشو فرش دستباف نباید از آب گرم استفاده کرد زیرا آب گرم سبب می‌شود ک فرش رنگ پس دهد و رنگ در قسمت‌های روشن باقی بماند که از بین بردن رنگ کاری بسیار سخت است و هزینه زیادی دارد. پس باید فرش دستباف را با آب سرد شست.

شست‌و‌شو فرش دستباف با شوینده‌های مناسب:

دقت داشته باشید که برای شستن فرش دستباف به هیچ‌وجه نباید از شوینده‌های قلیایی استفاده کرد بلکه بهتر است از محلول شوینده‌هایی مثل پودر‌دستی، آب و شامپو‌فرش استفاده کنید. هم‌چنین برای از بین بردن چربی‌ها هم از پودر صابون حل شده و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

نحوه آب گرفتن و خشک کردن فرش دستباف در خانه

اگر فرش دستباف شما رنگ پس می‌دهد بعد از شست‌و‌شو آن را لوله نکنید و با یک پارو آب آن را بگیرید و یک ساعت بگذارید تا فرش دستباف خشک شود و بعد از اینکه فرش رطوبت خود را از دست داد آن را پهن کنید.

توجه داشته باشید بعد از اینکه فرش را لوله کردید هرگز آب به آن وارد نشود و هم‌چنین به ریشه‌های فرش نیز آب نخورد چون سبب زرد شدن ریشه‌های فرش دستباف می‌شود. برای خشک کردن فرش هم باید بعد از اینکه آب فرش را گرفتید فرش دستباف را به صورت وارونه در مقابل نور غیرمستقیم خورشید قرار داده و در معرض هوا پهن کنید.

طریقه مرتب کردن خواب فرش

بعد از اینکه فرش به طور کامل خشک شد روی فرش را با جاروی دستی و یا برس در جهت خواب فرش بکشید تا فرش شما تمیز و مثل قبل زیبا دیده شود و بلافاصله بعد از شستن از جاروبرقی استفاده نکنید.

استفاده از ترکیب محلول شوینده فرش و نرم‌کننده
برای شستن فرش دستباف از آب سرد استفاده کنید

بهترین و موثر‌ترین محلول‌ها برای شست‌و‌شو فرش دستباف در خانه

استفاده از محلول شوینده فرش و نرم‌کننده

در این روش دو قاشق غذا‌خوری مواد شوینده معمولی با یک قاشق غذاخوری نرم‌کننده پارچه را با یک دوم قاشق شوینده اکسیژنی به همراه چهار لیتر آب داغ در یک سطل بزرگ مخلوط کنید. دقت داشته باشید که اضافه کردن آب باید به آرامی انجام شود تا کف و حباب ایجاد نشود.

استفاده از مواد طبیعی

اگر به شوینده‌های شیمیایی حساسیت دارید می‌توانید از مواد طبیعی برای شستن فرش دستباف در خانه استفاده کنید. یک پیمانه سرکه سفید،دو پیمانه آب و یک قاشق غذاخوری نمک را ترکیب کنید و برای از بین بردن بوی بد فرش 15 تا 20 قطره آب لیمو را به محلول اضافه کنید.

استفاده از شوینده‌های طبیعی برای شستن فرش دستباف
برای شستن فرش دستباف در خانه می‌توانید از ترکیب سرکه،نمک و آب استفاده کنید.

استفاده از محلول شیشه پاک‌کن و آب داغ

مقدار مساوی محلول شیشه‌ پاک‌کن و اب داغ را با هم ترکیب کنید و برای شست‌و‌شو فرش دستباف از آن استفاده کنید.

استفاده از آمونیاک

برای پاک کردن لکه‌های سرسخت از محلول آمونیاک استفاده کنید و هنگام مصرف از محلول آمونیک دستکش بپوشید زیرا ممکن است دست و چشم‌های شما را بسوزاند. برای درست کردن این ترکیب یک قاشق غذاخوری مایع شوینده به همرا یک چهارم پیمانه آمونیاک و یک چهارم پیمانه سرکه با یازده لیتر آب را مخلوط کنید.

استفاده از جوش‌شیرین

در این روش مقداری جوش‌شیرین را روی قسمت موردنظر از فرش دستباف بپاشید و 20 دقیقه منتظر بمانید بعد با جاروبرقی آن را تمیز کنید.

استفاده از آب اکسیژنه

آب اکسیژنه یک شوینده قوی است و می‌توانید برای شستن فرش دستباف از ترکیب آب لیمو و آب اکسیژنه استفاده کنید.176 میلی‌لیتر آب اکسیژنه را با 250 میلی‌لیتر با 3 تا 5 قطره آب لیمو ترکیب کنید و از آن برای شستن فرش دستباف استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *